Splnili ste Evelyn sen – nastúpila do školy

Evelyn je 17 ročné bystré dievča, ktoré malo tú smolu, že sa narodilo do veľmi  chudobnej rodiny a je polosirota. Rodina žije na pobreží Kene a patrí medzi pôvodných obyvateľov kmeňa Giriama, ktorý sa po generácie živil rybolovom. Dnes však už rybolov miestne rodiny neuživí (následkom viacerých faktorov je rýb stále menej a menej a ich lov je stále viac nebezpečný, vzhľadom k tomu, že mužia lovia  na  jednoduchých kanoe  vyrobených z kmeňov stromov stále v hlbších vodách sa často z rybolovu nevrátia). Iné pracovné príležitosti v oblasti v podstate neexistujú.

 

 

Evelyn bola zaradená v programe PODPOR DIEŤA a tak mohla ukončiť základnú školu, hoci s dvojročným oneskorením. Záverečné skúšky absolvovala vynikajúco, na základe čoho ju prijali na jednu z najlepších škôl v regióne. Rodina, ktorá často nemá ani čo do úst nemala šancu uhradiť Evelyn mimoriadne vysoké školné a náklady spojené so štúdiom (učebnice, uniforma, poplatky). Výška školného na jeden školský rok je porovnatelná s dvojročným platom živiteľa rodiny. Deti z chudobných rodín, tak nemajú šancu študovať. Po tom ako nás Evelynina rodina oslovila s prosbou o pomoc (vedeli sme, že Evelyn je bystrá a prahne po vedomostiach, keďže bola v programe zaradená už dlhšiu dobu) sme sa rozhodli jej príbeh uverejniť. Vďaka darcom sa vyzbieralo dostatok prostriedkov na úhradu prvého školského roku. Okrem toho  má  4 pravidelných darcov z príspevkov ktorých hradíme ďaľšie nevyhnutné náklady. Vďaka tejto pomoci mohla Evelyn v januári nastúpiť na vysnívanú strednú školu. Nástup síce sprevádzal stres z chybajúceho dokumentu, ktorý sa nám podarilo zohnať vo večerných hodinách v deň nástupu a to, že Evelyn na internát prišla v jednom tričku a sukničke s prázdnym batôžkom a gumovými topánkami (doma proste nemala žiadne iné oblečenie v dobrom stave). Oblečenie a hygienické potřeby sme do školy doručili na druhý deň.

 

Evelyn je nesmierne usilovná a všetok voľný čas venuje štúdiu. Ak by do školy nenastúpila rodina a komunita by na ňu vyvíjali nátlak aby sa vydala a opustila rodný dom.

 

Evelyn dnes smeruje k svojmu snu stať sa učitelkou. Tvrdí, že jedine vzdelanie môže zmeniť pohľad  ľudí na postavenie žien a dievčat v spoločnosti.